Panika v krku? Co dělat, když spolknete střep?
Zachovejte klid
Nejdůležitější je v takové chvíli nepanikařit. Zachovejte klid, ať už se jedná o vás, nebo někoho ve vašem okolí. Stres a panika situaci jen zhorší a zkomplikují vám správné jednání. Pamatujte, že spolknutí malého střepu nemusí být vždy vážný problém. Naše tělo má obranné mechanismy a trávicí systém je uzpůsoben k tomu, aby si poradil s menšími, nestravitelnými předměty. Důležité je sledovat svůj stav a vnímat případné příznaky.
Nepanikařte
Spolknutí střepu, ať už skleněného nebo z jiného materiálu, může být děsivou zkušeností. Nejdůležitější je v takové chvíli nepanikařit. Panika může situaci jen zhoršit a zkomplikovat vám správné jednání. Zachovejte klid a snažte se co nejrychleji vyhodnotit situaci. Pokud je střep malý a necítíte žádnou bolest, je pravděpodobné, že projde vaším trávicím traktem bez problémů. Vypijte dostatek tekutin, aby se střep snáze posunul. V případě, že pociťujete bolest, máte potíže s polykáním, krvácíte nebo se u vás objevila horečka, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Lékař provede potřebná vyšetření a určí další postup.
Zjistěte typ střpu
Při posuzování závažnosti situace je důležité vzít v potaz typ spolknutého střpu. Malé a hladké střepy, například z hrnečku, projdou trávicím traktem obvykle bez problémů a jsou vyloučeny přirozenou cestou. Větší kusy skla však mohou představovat vážnější hrozbu. Ostré hrany střepu mohou poranit sliznici jícnu, žaludku nebo střev, což vede k vnitřnímu krvácení, infekci nebo jiným komplikacím. Zvláště nebezpečné jsou střepy z tenkého skla, které se snadno lámou a tříští, čímž se zvyšuje riziko poranění. V případě, že máte podezření na spolknutí střepu, je vždy nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Velikost a ostrost
Velikost a ostrost spolknutého střepu hrají zásadní roli v tom, jak vážné komplikace mohou nastat. Malé a hladké střepy, například z tenkého skla, mohou projít trávicím traktem bez problémů a vyjít přirozenou cestou. Větší a ostré střepy představují mnohem větší riziko. Mohou poranit sliznici jícnu, žaludku nebo střev, což vede k bolesti, krvácení a infekci. V krajním případě může dojít k protržení trávicího traktu, což je život ohrožující stav vyžadující okamžitou lékařskou pomoc. Je důležité si uvědomit, že i malý střep může způsobit komplikace, pokud se zasekne v trávicím traktu. Pokud máte podezření, že jste spolkli střep, je vždy nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Příznaky spolknutí
Příznaky spolknutí střepu se liší v závislosti na velikosti a tvaru střepu a na tom, kde v trávicím traktu se nachází. Spolknutí malého a hladkého střepu nemusí vyvolat žádné příznaky a střep může projít trávicím traktem bez povšimnutí. Větší nebo ostré střepy však mohou způsobit vážné problémy. Mezi běžné příznaky spolknutí střepu patří bolest v ústech nebo krku, potíže s polykáním, slinění, zvracení (někdy s krví), bolest břicha, kašel nebo sípání. Pokud se u vás nebo u někoho ve vašem okolí vyskytnou tyto příznaky po možné expozici rozbitému sklu, je nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Nikdy se nepokoušejte vyvolat zvracení nebo podat projímadlo bez pokynů lékaře, protože by to mohlo situaci zhoršit.

Svět se v tu chvíli zmenšil na ostrou bolest v krku a kovovou pachuť strachu.
Hana Benešová
Bolest v krku
Bolest v krku je běžným příznakem mnoha onemocnění, ale může být také způsobena spolknutím cizího předmětu, například střepu. Spolknutí střepu je vážná situace, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Pokud máte podezření, že jste vy nebo někdo ve vašem okolí spolkl střep, okamžitě volejte lékařskou záchrannou službu.
Příznaky spolknutí střepu se liší v závislosti na velikosti a umístění střepu. Mezi běžné příznaky patří:
- Náhlá, ostrá bolest v krku
- Potíže s polykáním
- Krvácení z úst nebo krku
- Zvracení krve
- Bolest na hrudi
- Dušnost
Nikdy se nepokoušejte vyvolat zvracení nebo se sami léčit, pokud máte podezření na spolknutí střepu. Manipulace s cizím předmětem v krku může způsobit další zranění.
Obtížné polykání
Obtížné polykání, neboli dysfagie, může mít řadu příčin. V některých případech je dysfagie způsobena zúžením jícnu, například v důsledku refluxní choroby jícnu nebo nádorového bujení. Jindy může být na vině porucha nervového systému, která narušuje koordinaci svalů zapojených do polykání. Ačkoliv se to může zdát neobvyklé, obtížné polykání může být způsobeno i spolknutím cizího tělesa, například střepu. K tomu může dojít nepozorností při jídle, kdy se střep nachází v nedostatečně rozžvýkaném jídle, nebo v případě rozbitého nádobí, ze kterého se jídlo konzumovalo. Pokud dojde ke spolknutí střepu, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. Střep může způsobit poranění jícnu, žaludku nebo střev a vést k závažným komplikacím, jako je krvácení nebo infekce.

Nevyvolávejte zvracení
V žádném případě se nesnažte vyvolat zvracení. Pokud jste vy nebo někdo ve vašem okolí spolknul střep, je důležité zachovat klid a nepanikařit. Vyvolání zvracení by mohlo způsobit další poranění jícnu nebo ústní dutiny ostrými hranami skla. Místo toho se snažte co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Kontaktujte svého praktického lékaře nebo záchrannou službu a popište situaci. Operátor vám poskytne další instrukce a rady, jak postupovat.
Okamžitě volejte 155
Pokud dojde k polknutí střepu, je nezbytné zachovat klid a okamžitě jednat. Okamžitě volejte linku 155 a řiďte se pokyny dispečera. Polknutí střepu může způsobit vážná zranění v ústech, jícnu, žaludku nebo střevech. Dispečer vám poradí, jak postupovat, a zda je nutné vyvolat zvracení nebo podat první pomoc. Nikdy se nepokoušejte vyvolat zvracení sami bez pokynů dispečera. Mohli byste tím způsobit další komplikace. Důležité je sledovat stav postiženého a poskytnout dispečerovi co nejvíce informací o situaci, například o velikosti a tvaru spolknutého střepu, věku a zdravotním stavu postiženého. Pamatujte, že včasná lékařská pomoc je v případě polknutí střepu klíčová.
Dodržujte pokyny záchranářů
V takové situaci je klíčové zachovat klid a okamžitě kontaktovat záchrannou službu na čísle 155. Operátorovi sdělte co nejvíce informací, včetně věku a stavu postiženého, předmětu, který spolknul, a přibližného času, kdy k incidentu došlo. Dodržujte pokyny operátora a řiďte se jeho radami. Nepokoušejte se střep sami vyndat, mohli byste způsobit další zranění. Nepodávejte postiženému nic k jídlu ani pití, pokud vám to operátor výslovně nedoporučí. V některých případech může být nutné vyvolat zvracení, ale to pouze na pokyn záchranáře. Pamatujte, že včasná a správná reakce může být v případě spolknutí střepu klíčová pro zdraví postiženého.
Vyhledejte lékařskou pomoc
V případě spolknutí střepu je vždy nutné vyhledat lékařskou pomoc, a to i v případě, že se necítíte špatně. Střep může způsobit vnitřní poranění v ústech, jícnu, žaludku nebo střevech. I malý střep může způsobit vážné komplikace, jako je infekce, krvácení nebo zablokování trávicího traktu. Nikdy se nepokoušejte střep vyvolat zvracením nebo užíváním projímadel, mohlo by to situaci zhoršit. Místo toho okamžitě kontaktujte svého lékaře nebo vyhledejte nejbližší pohotovost. Lékař provede vyšetření a určí nejvhodnější postup. V závislosti na velikosti a umístění střepu může být nutné jeho odstranění endoskopicky nebo chirurgicky. Včasná lékařská pomoc je zásadní pro minimalizaci rizika komplikací a zajištění rychlého zotavení.

Prevence v domácnosti
V domácnosti, obzvláště s malými dětmi, je třeba dbát zvýšené opatrnosti, abychom předešli nebezpečí spolknutí střepu. Děti jsou od přírody zvídavé a rády zkoumají svět ústy, proto je důležité uchovávat skleněné předměty mimo jejich dosah. Křehké předměty bychom měli umisťovat na vyšší police, kam děti nedosáhnou. Důležité je také uklízet rozbité sklo okamžitě a pečlivě. Při úklidu střepů je vhodné použít smeták a lopatku, nikoliv holé ruce. Menší částečky skla snadno vysajeme vysavačem. Pamatujte, že i malý, okem sotva viditelný střep, může způsobit vážné zdravotní komplikace. V případě, že máte podezření, že došlo ke spolknutí střepu, je nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Nepokoušejte se vyvolat zvracení ani podat dítěti jídlo či pití bez konzultace s lékařem.
Bezpečnostní opatření
Při spolknutí střepu je nejdůležitější zachovat klid a nepanikařit. V první řadě je nutné okamžitě kontaktovat lékařskou pomoc, a to buď záchrannou službu na čísle 155, nebo se dostavit na nejbližší lékařskou pohotovost. Zatímco čekáte na příjezd záchranářů, nebo cestu do nemocnice, je důležité se vyvarovat zvracení a pití tekutin. Polknutý střep by mohl při průchodu trávicím traktem způsobit vážné vnitřní poranění. Lékař na základě rentgenového snímku vyhodnotí situaci a určí další postup. V některých případech může být nutný endoskopický zákrok k odstranění střepu z jícnu nebo žaludku.
Pozor na děti
Děti jsou od přírody zvědavé a rády objevují svět kolem sebe. Někdy se ale může stát, že jejich zvědavost vede k nebezpečným situacím. Jednou z nich je i spolknutí střepu. Splknutí střepu může být pro dítě velmi nebezpečné a je důležité vědět, jak v takové situaci reagovat. Pokud máte podezření, že vaše dítě spolklo střep, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Nikdy se nesnažte střep vyndat sami, mohli byste dítěti způsobit ještě větší zranění. Mezi příznaky spolknutí střepu patří bolest v krku, potíže s polykáním, slinění, zvracení nebo krev ve stolici. Je důležité si uvědomit, že ne všechny střepy jsou viditelné na rentgenovém snímku. Proto je důležité informovat lékaře o všech okolnostech a symptomech, které u dítěte pozorujete.

Publikováno: 20. 11. 2024
Kategorie: Zdraví